Çocuğuma ne izleteyim? – 4 youtube kanalı önerisi

Bizim evimizde çok uzun zamandır televizyon yok. Yakın bir geçmişe kadar ekran kullanımı da sıfırdı. Ancak artık mahdumun evde geçirdiği zamanın bir bölümünde sınırlı ekran erişimine izin verme kararı aldık. Belli zamanlarda youtube’dan seçtiğimiz çizgi filmleri izleyebiliyor.

Bu aralar favorimiz olan dört youtube kanalını paylaşmak istiyorum.

peppa_pig_1

Peppa Pig ve ailesi

1 – Peppa Pig

Kendisi minik, sevimli bir domuz yavrusu. Babası, annesi, kardeşi George (George’un bir dinozor aşığı olması Kerem açısından ekstra ekstra artı puan) ve arkadaşlarıyla birlikte kurduğu dünyayı anlatan minik çizgi filmler serisi. Özelliği İngilizce olması ve oldukça basit bir İngilizce kullanması. Dil için kulak dolgunluğu önemli biliyorsunuz ve Peppa Pig bunun için çok uygun.

Peppa Pig ve arkadaşları

Peppa Pig ve arkadaşları

Özellikle benimle sabah okul servisi beklerken Peppa Pig izleme rutini var mahdumun. Ben de İngilizce konuşmaya çalışıyorum bu çizgi filmi izlerken. Sadece sağlam bir Britanya aksanı mevcut, bilmiyorum bu sizin için bir sorun mu. Benim için fark etmez. Bugüne kadar izlediğim bölümlerde olumsuz bir mesajla karşılaşmadım.

İzlemek için tıklayın.

2 – Punky

Punky

Punky

Bu çizgi filmimiz Türkçe. Punky, sevimli bir kız çocuğunun günlük hayatını anlatan basit çizimleri olan bir çizgi film. Punky’yi diğer çizgi film kahramanlarından ayıran en önemli özelliği Down Sendromlu olması. Gerçi başlangıç jeneriğinde söyleniyor olmasa bu hiç anlaşılmaz ama sanıyorum amaç da bu. “Down sendromu ne demek anneee?” sorusunu soracağı günü bekliyorum, öncesinde bilgi vererek bir önyargı yaratmayı doğru bulmadım.

Punky’nin (Türkçe olarak) official kanalı yok. O nedenle arama yaparak bulabiliyorum. Buyurun.

3 – Can

Can ve ailesi

Can ve ailesi

Siyasi mevzulara kurban verilen Yumurcak TV’nin çizgi filmleri genek olarak güzeldi bence. Ama ben Can‘dan bahsetmek istiyorum. Can aslında mahdumdan çok validesinin ve pederinin gözdesi:) Çizimlerini, kurgularını, konularını, mesajlarını çok başarılı buluyoruz. Ayrıca beş yaşında bir erkek çocuğunu çizgi film kahramanı olarak izlemek hepimize çok ilginç geliyor

Biraz muhafazakar tatları var ama bizi rahatsız edecek bir “empoze etme durumu” sezmedik, her kesimden çocuk izleyebilir bana kalırsa.

Çizgi filmi YouTube Yumurcak TV kanalından izleyebilirsiniz.

 

4 – Adisebaba Masal

Favorimiz: Kırmızı başlıklı kız...

Favorimiz: Kırmızı başlıklı kız…

Bu bir çizgi film değil, sadece YouTube kanalı. Kanal Türkçe, bildiğimiz masalların güzel görsellerle desteklenmiş versiyonlarını içeriyor. Bu kanal sayesinde masalları öğrendik (mahdum da ben de) ve keyifle izliyoruz. Masal dinlemek isteyenler kaleye mum diksin!

 

 

 

Umarım bu öneriler çocuğunuzla ekran zamanınızı daha iyi geçirmenize yardımcı olur, sizden de öneri almayı çok isterim.

Sevgiler

 

2 Yorum

  • Reply Ayşegül 26 Mayıs 2016 at 6:32 am

    Bizde günde 1 yada 2 kez 10 ar dakikalık pepee izliyoruz.Özellikle diş fırçalamak,banyo konusunda çok yardımcı oldu. national geography hayvan belgesellerini izletiyorum bazen öldürme kan olmayanlarını.anne gerçek bir yılan diyor..:D

    • Reply Araflı Şehrazad 26 Mayıs 2016 at 10:12 am

      Belgesel çok iyi fikirmiş, neden benim aklıma hiç gelmedi? Var mı bildiğiniz belgesel?

    Yorum Yaz