Anneliğinizi eleştirenlere verilebilecek 10 karşılık (ÇEVİRİ)

Bu konunun beynelmilel olmasına sevineyim mi yoksa üzüleyim mi bilemedim. Ben cidden “Meyd in Törkiy” zannediyordum çünkü bu hadsiz karışmaların. Gerçi bu konuda “şampiyon belli, ikinci kim?” diyebiliriz diye düşünüyorum halen…

Yazının orijinalini okumak isterseniz, buyurun:

***

Çocuk sahibi olmanın zor olacağının farkındaydım. Demek istediğim, aslında gerçekten yaşayana kadar aylarca uykusuz kalmanın ne demek olduğu hakkında fikrim yoktu. Ya da günde altı saat, kucağında sürekli tekmeler atan ve ağlayan bir bebek ile evin içinde tur atmanın nasıl bir şey olduğunu hiç hayal edememişim. Çocukların ne kadar sık beslendiklerini, her yeri ne kadar dağıtabildiklerini, her fırsatta sabrımı test etme ustalıklarını çok küçümsemişim. Ama anneliğin bugüne kadar yaptığım en zor iş olacağı gerçeğine bir dereceye kadar hazırlıklıydım.

Ama herkesin nasıl bir anne olmam gerektiği hakkında bir fikri olduğu ve her fırsatta bu değerli ötesi fikirlerini benle paylaşma arzuları hakkında tamamen hazırlıksız yakalandım!

“Yine mi aç? Yeni beslenmedi mi bu? (Emmiyo mu? Neden? Bakayım memene, süt geliyo mu? Benim var ya, duvarlara sıçrardı – Ç.N.)”
“Başına bere tak onun, donar bu havada…”
“Kucağa alıştırma, sonra sana bağımlı olur.(Çünkü çok bağımsız, özgüvenli bir halkız. Kültürümüz böyle. – Ç.N.)”
“Ay çok huysuz buuu, çok şımartmışsınız.”
“Bak kızım, paylaşmayı/ uyumayı/ düzgün davranmayı/ değişik şeyler yemeği/….. şimdi öğrenemezse ha-yat-ta öğrenemez.”

Evvet, bunların hepsini anneliğimin ilk yıllarında ailemden, arkadaşlarımdan ve hatta hiç tanımadığım insanlardan duydum. Bunların hepsine şahane kapak cevaplarım olduğunu söyleyebilmeyi çok isterdim. Ama özellikle ilk çocuğumda her seferinde donup kalırdım. Muhtemelen alakasız, başıboş tepkilerle bu durumdan kurtulmaya çalışırdım.

İçimden asıl gelen, “Kapayın ulan şu çekilesice çenenizi, herkes kendi önündekinden yesin, NAAAŞŞŞŞ!!!!” diye çığlık atmaktı ama heyhat, bunu yapmayacak kadar hanımefendi bir insanım ben. Yıllar geçtikçe bu yargılamalara, tavsiyelere(!) ve “cık cık cık” lara nazik yanıtlar vermeyi öğrendim.

Siz de benim gibi gönüllü ebeveyn koçlarından muzdaripseniz ama onlarla kavga edecek fıtrata sahip değilseniz, bu denenmiş ve işe yaramış cevap önerilerine bir göz atın derim.

 

1. Buz gibi bir bakışla gülümse

İnci dişlerinle onları hipnotize et ve hayatın anlamını onların önerileri sayesinde öğrenmiş gibi yap. Birkaç dakika.

2. “Bir günlüğüne size hibe edeyim mi?”

Sizin çocuğunuza bakmanın nasıl bir şey olduğunu, en az bir günü çocuğunuzl geçirmeden biemezler, değil mi? Konu kapanmıştır.

3. Konuyu değiştir

Komşu teyzeye 3 yaş veledimin neden hala bezli olduğunu anlatmaktansa siyaset tartışmayı tercih ederim. (Türk olmadığı nasıl da belli, siyaset tartışmayı tercih edermiş. – Ç.N.)

4. “Aaaa! Bu hiç aklıma gelmemişti!”

Veya “Allah’ım! Resmen aydınlandım! Hayatın sırrına vakıf oldum! Çocuğumun her dediğimi yapması için meğer tek yapmam gereken 5 dakika odaya kapatmakmış!” (Laf aramızda, ben bunu siyaset tartışmak zorunda kaldığımda çok yapıyorum. “Vay beee, büyük resmi görebildim sonunda!” – Ç.N.)

5. “Tüm çocuklar farklıdır” silahını çektiniz mi?

“Hmm demek Tikican sebzelerle palyaço suratı şekli yapınca tüm sebzeleri yedi, negzel! Ama benimki onların hepsini masanın ayrı bir köşesine attı ve birdaha kesinlikle onlara dokunmadı. Vah bana, vahlar bana…”

6. “Doktorumuz böyle yapın dedi”

Tabii ki doktorların her dediği doğru olmayabilir ama bir otorite figürünü referans almak genellikle nsanları susturmaya yetecektir.(Türk diilsin di mi?Doktor benden iyi mi bilcek, ben tam 4 çocuk büyüttüm“, Ooooo doktorlara bakacak olursan…“, “Bu yeni anneler de doktor ne derse onu yapıyorlar“- Ç.N.)

7. Acil durum uydur ve kaç

“Aya ay ay… çok fena doldurdu bezini. Beline kadar çıktı valla, koku gelmeden kaçın. Ya da ben kaçayım, o da olur…”

8. “Aslında hiç böyle yapmaz ama…”

Çocuklar bazı günler sol taraflarından kalkarlar. Ayrıca farkındaysan sen çocuğumu sadece doktorda, arkadaşıyla kavgalaşırken, kendini güvende hissetmediği bilimum durumlarda görüyorsun. Tabii ki nahoş tarafıyla yüz yüze geleceksin. Hem laf aramızda, dırdırın sayesinde ben de kötü bir gün geçiriyorum. Naşınız lütfen!

9. “Ciddi misin? Kendi mi-kem-mel çocuğunu anlatsana, azıcık ekmek banayım”

Kendi mi-kem-mel liklerini anlatırken size ve çocuğunuzu eleştirmeyi unuturlar. Hiç bir şey söylemeden sadece susarlarsa, o da olumlu

10. Dışses : “Hmmm İlginç” İçses: “Bana ne?”

Bazen bu saçmalıklara tek kelimelik cevap versem de içimden verdiğim cevap “bana ne?” oluyor. “Bana ne, bana ne, bana ne…” İstediğiniz kadar tekrarlayın hiçbir şey olmaz

İşin iyi yanı, bir süre sonra bu ebeveynlik koçluğu girişimleri giderek azalır. Ya da en azından siz daha iyi göğüsleyebilirsiniz bunları. Çocuklarım artık büyüdüler, ama yine de hala çocuklarımı nasıl büyütmem gerektiği hakkında fikri olan bir çok kişi oluyor çevremde.

Eh, bir iki çocuğu sağlıklı bir şekilde bu yaşa getirebildiğime göre, bu eleştirileri biraz kulak ardı edebilirim. Ama hala insanların neden bunlara maruz kalmaları gerektiğini anlayamıyorum. Tüm aileler farklıdır, biri için iyi olan, bir başkası için sorun yaratabilir. Benim çocuğumda işe yarayan, başkasınınkinde yaramayabilir, kesin bilgi, yayalım

Dışardan çok şirin ve nazik görünüyor olabilirim ama içimden, başkalarının ebeveynliği ile ilgili söyleyecek sözü olduğuna inanan herkese “Yeter Ulan!” diye bağırıyorum. Biri sizden tavsiye isterse verin tabii. Ama istenmediyse? I-Ih! Bir-iki-üç tıp!! Kendinize başka bir uğraş bulun!!!

 

4 Yorum

 • Reply Ayşegül 2 Haziran 2016 at 8:49 am

  neden çocuğunuz hep ağlıyor hağnımmmmm. uyku saaati geldi ondandır diye geçiştiriyorum hala tatmin olmuyor soran gözlerle bakıoo:S

  • Reply Araflı Şehrazad 3 Haziran 2016 at 7:59 am

   “Ağlayınca çok güzel oluyor, ağlatasım var”:):):)

 • Reply Derya 1 Haziran 2016 at 6:08 pm

  Hem gülerek hem de hepimizin yasadigi seyler oldugunu düsünerek okudum. Ben diger anneyi sinir etmeyi seçiyorum. Bir kez sinirini bozacak cevap verdim mi karismaya cesaret edemiyorlar.

  • Reply Araflı Şehrazad 2 Haziran 2016 at 7:31 am

   :) İyi fikir:D

  Yorum Yaz