Büyüyüp Adam Olduğunda (ÇEVİRİ)

Aşağıdaki yazıyı ScaryMommy‘den çevirdim. Okurken resmen gözlerimden yaş geldi. Karşı-cinsin ebeveyni olmak çok garip bir duygu. Böyle, aşk kimin, sevda kimin bi’şeyler oluyor. Ne bileyim, sanki aşık olacağın kişiyi heykel gibi yontuyor, oluşturuyorsun. İlerde nasıl biri olacağını, nasıl br arkadaş, aşık, eş, baba, çalışan olacağını hayal ediyorsun.

Yazının orijinalini merak edenler için, giriş burada:

***

anne_ogulO şirin suratına sığmayan bir gülümseme ile “Büyüyünce adam olacağım!” diye bağırdın. Giyilmekten eskimiş, küçülmeye yüz tutmuş supermen tişörtünün üzerinden sana sarıldım ve yarım yamalak bir gülümseme ile “Evet” dedim. “Bir gün büyüyüp adam olacaksın.”

Gülümsemem yüzümden silinmemişti ama kafamda size anlatamayacağım deli sorular, içimde acı-tatlı duygular ile derin bir sessizliğe gömüldüm.

Büyüyüp adam olduğunda, parmaklarımı tutan o minik parmakların ellerimden kayıp gidecek. Sincapları gizlendikleri yerlerde gözlemek için bol bol mola verdiğimiz yolda yürürken avcumun içinde avcunun sıcaklığını hissedemeyeceğim. O eller, güçlü bir ekek eli olarak başka birine ait olacak.Aramızdaki sessiz, güvenli bağın anıları senin aklından yavaş yavaş silinecek ama benim belleğimde sonsuza kadar kalacak.

Büyüyüp adam olduğunda, istediğin bir şey için artık benden izin istemeyeceksin. Gözler kocaman açılmış, benim direncimi ölçer bir havada sorulan “Annecim yapabilir miyim? Ama nooloooor!!!!” sorusunu artık duyamayacağım. Canhıraş savunmalar kendini verilmiş karar bildirimlerine bırakacak, çünkü artık kendi yolunda gidiyor olacaksın. Ve ben, senin en büyük hayranın olarak, bunu kenardan izliyor olacağım.

ogul2Büyüyüp adam olduğunda, uykuya teslim olmadan once gördüğün son yüzün benimki olması senin için hayati bir öneme sahip olmayacak, seni yatağına benim götürmemi istemeyeceksin. Işığı söndürmeden once “bi daa oku anneee”, “daha dün annemizini bi daa söyleyelim anneee”, “anne suuu”, “anne çişim geldi” fasılları bitecek. Senin artık ayrı bir evin olacak ve -eğer şanslıysan- uykuya dalmadan once başka birinin gözlerine sevgiyle bakıyor olacaksın.(Hayııııır virmem oğluşumu virmeeeem!!!!!) Ama ben yaşadığım sürece uyumadan önce en sevdiğimiz şarkıyı söylemeyi, “iyi geeler anne, iyi geceler Kuşum” diyaloglarını özleyeceğim.

Büyüyüp adam olduğunda, kanepenin üzerine battaniyeni sürükleyip, kucağıma tırmanıp, “buraya yatmak istiyorum” demeyeceksin. Su birikintilerinin üstüde zıplamayacaksın artık. Odaya girdiğimde kollarıma atılmayacak, bana üzerinde kırmızı karalamalardan oluşan “aşk mektupları” yazmayacaksın. Mutfak tezgahına tırmanıp “anne bak, senden uzunum beeen” deyip, tam ben yarım ağız “ooolum tezgaha çıkılır mı, ne ayıp” diyecekken buynuma atlamayacaksın.(Çünkü, laf aramızda, seni kapmayı ve senin neşe çığlıkların eşliğinde mutfakta kucağımda sallamayı çok seviyorum.)
Büyüyüp adam olduğunda, tıpkı örnek bir yetişkin gibi, ölçülü ve sorumluluk sahibi olacaksın. İçten içe daima su birikintileri üzerinde zıpladığını hayal etsem ve “bebekçe” telaffuz ettiğin kelimeleri son kez dinleyen tek kişi olsam da bu böyle olacak.

ogul1Büyüyüp adam olduğunda, güçlü, komik ve kibar biri olacaksın. Sanırım hala “aşk notları” yazmayı seveceksin ama bunların üzerinde gerçek kelimeler yazılı olacak ve hayatının aşkına hitap edecek. “Daha dün annemizin…” şarkısını söyleyeceksin hala, ama yatağında yatan, seninle son bir şarkı, son bir su, son bir tuvalet molası için pazarlık eden çocuğun için olacak.

Büyüyüp adam olduğunda, hala benim oğlum olacaksın. Hala benim hayat sevincim, parlak ve güzel ışığım olacaksın. Ama artık “benim” olmayacaksın.

Ve, kaçınılmaz yetişkinliğini düşünürken içim gururla dolarken, çoşkunu paylaşmak için elimden geleni yapacağım. “Evet kuşum, büyüyünce adam olacaksın”. Öyle olacak.

Ama şimdi değil. Şu an hala benim küçük oğlumsun. Büyüyene kadar öyle.

Yorum Yok

Yorum Yaz