Haftanın Blogu

Yavaş yavaş blogu ayağa kaldırdığıma göre “haftanın blogu” nu da ihmal etmemeliyim sevgili okuyan.

Geçtiğimiz 30 Eylül, Dünya Mikrosefali Farkındalık Günü idi. O gün, sessiz sedasız bir site hayata geçti. Aslında bu siteye blog yerine portal demek daha doğru sanırım ama en yine de daha fazla gecikmeden bu siteyi tanıtmak istedim.

mikrosefali2

Ben mikrosefalinin ne olduğunu sitenin kurucusu sevgili arkadaşım Özlem’den öğrendim. Onun hayata bakışı, olgunluğu, kızına olan sevgisi, yaşadıklarını yararlı bir şeylere dönüştürme azmi, bu fani dünyada bana ve bir çok kişiye güzel dersler olarak baki kalacak.

Hayatta başımıza gelen iyi-kötü her şeyin birer sınav olduğuna inanırım ben. Bu bağlamda, Özlem’in zor olan tüm sınavlarından -tabiri caizse- tam not almış olmasını, geriye sadece kapak açmayacağı kadar kolay sınavlar kalmış olmasını dilerim. (Benim inancıma göre, tüm sınavlar bitince ömrümüz de biter.)

Neyse, sitemizin linki www.mikrosefali.net . Çok kısaca mikrosefali, gebelik sırasında ya da doğumdan sonra çeşitli travmalara bağlı olarak kafatasının tam gelişememesi, küçük kalması durumu. Etkilenme derecesine bağlı olarak çeşitli gelişim gerilikleri ve nörolojik bozukluklar da eşlik edebiliyor.

mikrosefali1

Sevgili arkadaşım sitesinde hem mikrosefali hakkında farkındalık yaratmaya, hem de tüm özel gereksinimli çocuk ailelerine faydalı olabilecek sosyal haklar, tanı ve teşhis süreci, özel eğitim sürecindeki gereksinimler gibi konularda bilgilendirmeye çalışıyor.

Sitenin çok kişiye ulaşmasını ve yolunun çok çok açık olmasını dilerim.

Sevgilerimle.

1 Yorum

  • Reply derya soygül 7 Ekim 2016 at 10:50 am

    Bugün ugrayacagim. Bilmedigim bir konuydu tesekkür ederim.

  • Yorum Yaz