Bana yeniden şarkılar söyleten uygulama: Smule Sing…

“İleride ne olmak istiyorsun Selin?”

Selin, 3 yaş
“mmmm mmmm mmm”  (4 yaşında, bir şehir efsanesi olarak “birden bire” konuştuğumu söylemiş miydim? Bu arada kendimi bir örtünün altına gizleyip, ritmik olarak sallanarak gayet melodik mırıldanıyormuşum, hatta günün büyük bölümünü böyle geçiriyormuşum. Yani kulağımın iyi olduğu belliymiş. Ne? Biri “atipik otizm” mi dedi? Ayıp, ayıp! Bana otistik mi demek istedin? Sensin otistik! Hayır bikerem ben gayet normalim(!) )  Zorunlu link 

Selin , 5 yaş
“Şarkıcı olcam!”

Selin, 7 yaş
“Şarkıcı ve dansöz olcam”

Selin, 17 yaş
“Şarkı söylemeye bayılıyorum. Sahnede olmak harika bir şey. Sesim de çok güzel bence. Zaten herkes de çok beğeniyor. Lisede okul derecesinde olabilirim, dersleri iyi olanlar için şarkıcı olmak hayal bile edilebilemez ama olsun. Bilgisayar mühendisliğini kazanınca yan dal olarak konservatuvarda okuycam. Bilgisayar mühendisi ne iş mi yapar? Bilmem? Ama dersleri iyi olan herkes ya Endüstri ya Bilgisayar ya da Tıp yazıyor. Ben tıbbı yapamam -neyse kendimi o kadar tanıyormuşum, afferim bana- Endüstri iyi gibi ama babam diyo ki, o mühendislik sayılmazmış. Bilgisayar iyidir herhalde, o kadar kişi seçiyorsa iyidir.”

Selin, Yaş 18
“Şarkı söylerken dünyayı unutuyorum. Hem bu bölümü sevmedim. Bu kadar yoğun sayılarla uğraşmak bana göre değil. Hem yan dal okumak da öyle kolay değilmiş. Neyse, bu arada özel dersler alırım, şarkı söylerim en azından hobi olarak. Okul bitince de gelsin sahneler:) Diplomam cebimde olsun, istediğimi yaparım.”

Selin, Yaş 20
“Bu bölüm giderek dayanılmaz oluyor benim için! Sevmiyorum işte!! Ben sahnede olmak, şarkı söylemek istiyorum!!! ” Ama bölüm de uzadıkça uzuyor. Neyse ki, şan derslerim var. O kadar mutluyum ki şarkı söylerken. sesim ve sahneme herkes bayılıyor. Laf aramızda, bence hayatta en iyi olduğum şey sahnede olmak. Ama bir türlü şarkı söyleyecek ortam oluşturamıyorum kendime.. Ah, şöyle haftada bir şarkı söyleyip deşarj olabilseydim…”

Selin, Yaş 22
“Yok, yok, yok! Kendime bir demo bile edinemiyorum. Aaaa yapar mısın? Çok sağ ol valla! Ne? 500000 lira mı? O kadar param olsa ben albüm yaparım yahu! Sen yapar mısın? Allah razı olsun! Evinde mi? Nası yani? Oooooldu canım. Manyak mı ne? Yahu nasıl bir demo edinebilirim ki kendime? Bana o kadar “şahanesin, süper yeteneksin” diyenler, neden bu konuda yardım etmiyorlar ki?”

Selin, Yaş 25
“Yok, ben pes ettim. Vazgeçtim. Amatörce bile olsa şarkı söylemek benim kaderimde yok. Olsun, ben yine de mutluyum.”

Böyle böyle geldim 35’ime. Ve bir gün Kozyatağı Carrefour AVM’de onu gördüm!

25 yıllık arkadaşım, yolların ve yılların aramızdaki bağı yok edemediği dostum Cimo şunu yazmıştı yorumda : “Hiç bir şey için geç değil” Olur muydu ki? Ben 10 yıldır banyoda bile şarkı söylememiş, o kadar soğumuştum şarkı söylemekten. Bir tek, gaza gelip düğünümde sahneye çıkmış, onda da hiç beğenememiştim performansımı. Hem nerede, nasıl?

Ama bu söz mıhlandı içime bir kere. Önce şarkı mırıldanmaya başladım farkında bile olmadan. Ama sesimi kaybetmiştim sanki. Eskisi kadar güzel çıkmıyordu. Çok sık detone oluyordum. Ne de olsa, beynimle sesim arasındaki bağlantıyı kaybetmiştim. Artık beynimdeki ses, direkt ses tellerimden çıkmıyordu.

Sonra bir uygulama çıktı karşıma. Smule Sing! Bu bir karaoke sosyal medya uygulaması. Seçtiğin şarkıyı ister solo, ister dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi biriyle düet halinde söyleyebiliyorsun.

Bu uygulama 15-20 yıl önce olsaydı var ya… Ya da iyi ki yoktu:D

Neyse, hemen login oldum. Ve hatta VIP üye oldum. Boş zamanım oldukça (yani Kerem evde olmayınca, zira benim şarkı söylememe sinir oluyor:( ) şarkı mırıldanıyorum. Sesim eskiye göre çok ama çok kötü. Ama olsundu, çirkin (sesli)ler de (şarkı söylemeyi) severdi…

Son derece keyif alıyorum. Şarkı söylemenin bana neden bu kadar iyi geldiğine dair bir fikrim yok, belki bunu sormalıyım. belki de hiç kurcalamamalıyım. Ama şu bir gerçek ki, ben şarkı söylemeyen Selin’i sevmekte çok zorlanıyorum. Şarkı söyleyen halim çok daha güzel ve sevilesi.

Konuşamayacak kadar hasta oluyorum, yorgun oluyorum, mişmühim. Şarkı söylemek bana iyi geliyor. Sesim feci çıkıyor ama olsun. Sahnede olup, beğenilme endişesi taşımadan şarkı söylemenin, sonra da o şarkıyı kendi sesinden dinlemenin zevki bambaşka.

İşte profil sayfam

Eğer şarkı söylemeyi seven birileri varsa, burada da buluşabiliriz. Benden duymuş olmayın ama, singing heals:))))

 

1 Yorum

  • Reply MİM : Beni Ne Mutlu Eder? – Araflı Şehrazad 27 Aralık 2016 at 9:49 am

    […] Vakit buldukça şarkı söylüyorum. […]

  • Yorum Yaz