Türkiye’de Yabancı Olmak…

Dün, bildiğiniz gibi genel seçimler oldu. Ben seçimlerde Oy Ve Ötesi gönüllüsü olarak sandık görevlisiydim. Oldukça sorunsuz bir gün geçirdik. Kişiler arası tartışmalar dışında sonucu etkileyebilecek bir usulsüzlük olmadı. Sayım da son derece rahat ve hızlı oldu. Islak imzalı tutanağımı erkenden alıp bina sorumluma verdim ve okuldan çıktım..

..Ki, seçimler benim istediğim gibi sonuçlanmamış. Normal bir ülkede, buna “hayırlı olsun” deyip geçebilmem gerekiyordu. Gelin görün ki, sosyal medyada gördüklerim, hakkımızda yazılanlar kanımı dondurdu. (evet, baĞzılarının düşünceleri hala beni şoke edebiliyor, alışamadım bir türlü…) O kadar kibirli, o kadar düzeysiz, o kadar tahrik edici şeyler okudum ki, ya sinirden kendimi yemem, ya da bir şekilde kendimi kapatmam gerekiyordu. Kapatmayı seçtim ben de.

Ben bu ülkede azınlığım, kabul ettim bir kere bunu. Ermeniler, Rumlar, Kürtler, Hristiyanlar, Aleviler, Eşcinseller… nasıl yaşıyorlarsa öyle yaşayacağım. Mümkün olduğu kadar benim gibi olanların arasında, belli muhitlerde yaşayan, çocuğunu kendi gibiler için olan azınlık okullarında okutan biri olacağım. Zulme uğramamak, öldürülmemek için görünmez olmaya çalışacağım. Beni istemeyenlerin gözlerine batmamak için gereken neyse onu yapacağım.

Ben bu ülkede bir expat(üst düzey göçmen gibi düşünülebilir.) ım. Ortalamanın üstünde para kazanıyor, kendime uygun bir yaşam alanı içinde, içe kapalı bir hayat sürüyorum. Expatlar ilerde bir gün ülkelerine döneceklerdir, benim dönecek bir ülkem olur mu bir gün, bilemiyorum. Umutlu değilim şu an.

Bu ülkede yabancı olmanın iyi yanı, dil öğrenme sorunumun olmaması. Ama yine de İngilizceyi ilerletmekte fayda var. Hem çocuğumu da ileride yurt dışında yaşayabilecek bir Dünya Vatandaşı olarak yetiştirmeliyim.

“Burası benim ülkem değil, ben burada yabancıyım” diye düşününce, üzüntüm ve öfkem çok azaldı. Bunun doğru olmadığını biliyorum, ama benim de akıl ve ruh sağlığımı bir şekilde korumam gerekiyor.

Keşke bu güzel ülke, benim ülkem olabilseydi. Keşke beni olduğum gibi kabul etse, benim gibileri sinek gibi avlamasaydı. Keşke benden farklı yaşayanlar bana karşı “hoş görüyormuş gibi görünüp içten içe nefret etme” dışında bir duygu besleyebilselerdi. Bende nefret yaratmak için deli gibi uğraşıp başarılı olmasalardı baĞzıları.

Keşke…

Yorum Yok

 • Reply Araflı Şehrazad 20 Kasım 2015 at 1:58 pm

  Yazdıklarınıza ekleyecek bir şey bulamadım, tamamen katılıyorum bu arada.

 • Reply Araflı Şehrazad 20 Kasım 2015 at 1:58 pm

  Çok teşekkür ederim, ben de sizi takip ediyorum.

 • Reply Gamze S 20 Kasım 2015 at 9:06 am

  Merhaba,

  adiniza üzüldüm keske kendinizi Türkiye' de ülkenizde gibi hissedebilseniz. Ben yabanci degilim mesela ama almanyada dogdum 2011 e kadar orada yasadim ve cifte vatandasim. Ama kendimi hala bir türk vatandasi olarak görmüyorum, yillarca dislandik her iki taraftan. Yine de Türkiye yasam tarzimiz yüzünden bana ve Aileme yasanmaz hale gelecek olursa mülteci gözüyle bakilmadan rahatca yerlesecegimiz bir ülke var.
  Ne kadar aci birsey dimi, benimsemek istedigin ülkenin hakkinda bu sekilde düsünmek zorundasin. Artik bizde bir azinligiz maalesef…

  Güzel blogunuzu takibe aldim ve bana da beklerim Sehrazad hanim…

  Sevgilerimle <3

  Websitem: http://gamzenindunyasi74.blogspot.com.tr

  Google+: http://plus.google.com/+GamzeSGamzeninDunyasi
  Instagram: http://instagram.com/gamzenin_dunyasi74
  Facebook: http://facebook.com/UmutluEvKadini74/
  Twitter: http://twitter.com/Gamze74Dunyasi

 • Yorum Yaz