Çikolatalı Kurabiye Tarifi

Kerem, herhangi bir yiyecekten iki lokmadan fazla yiyorsa, o yiyecek olmuştur şekerim:) İmdi sizlere baya baya olmuş bir kurabiye tarifi vereceğim, yanaşın bakayım…

Aslında buna kurabiye değil, bisküvi demek daha doğru olur zannederim, çünkü içinde kabartma tozu yok.

Bir kaç web sitesinden “çikolatalı bisküvi” diye aratarak toparlamıştım bu tarifi, o nedenle tam kaynak linki veremeyeceğim.

Malzemeler:

  • 2 bardak buğday nişastası
  • 1 yemek kaşığı keçiboynuzu özü (tabii ki makarnalutfen‘den)
  • 1 yemek kaşığı kakao (benim mahdum azıcık gurme de.)
  • 1 yumurta
  • Yarım su bardağı toz şeker

Yapılışı

Tüm malzemeler karıştırılır. Yumuşak bir hamur olana kadar yağ eklenir.(Ben zeytinyağı kullanıyorum, bizim evde ya tereyağı ya da zeytin yağı kullanılıyor. Anne memleketinden zeytinyağı, baba memleketinden tereyağı gelince mahdum doğal yağlarla beslenebiliyor.)

Hamur küçük küçük yuvarlaklara ayrılır, ince köfte şeklinde parçalar halinde fırına konur. Üstüne çikolata konabilir, ben nesquik serperek denemiştim bir keresinde. Önceden ısıtılmış 250 derece fırında 10 dakika pişer. Üstünde çatlaklar var ama tam yumuşamamış iken dışarı alınır.

Viola!!!!
Malzemeler, azar azar yağ eklenerek yoğurulacak.Hamur haline geldi. Biz şekilli yapalım dedik. Tabii ki sağolsun(!) yamağım beni yalnız bırakmadıHamur çok yumuşak olduğu için şekiller çok düzgün olmadı.

Fırına koyduk, vira bismillah!Pişmiş hali. Çatal izlerini görmeyiverin pliiz:)Atiyef olsuuuun:)Yorum Yok

Yorum Yaz