“Pedagocik” Bir Kibritçi Kız Masalı..

Bizim mahdum artık “masal annat anneeee” moduna girdi. Her akşam babasıyla dönüşümlü olarak(hangimiz daha az yorgunsak, denk gelirsek, hangimizi isterse) kitap okuyor, masal anlatıyor, sohbet ediyoruz. Gece rutinimiz böyle oluştu.

Kendisinin en favori masalı “Kibritçi Kız”. Masalın orijinali için buraya tıklayın.

Ya Rabbil Alemin, bunu çocuk masalı sayanın içtiğinin aynısından ben de istiyorum! Bu ne yahu!! Ben yetişkin halim ile bu masalı okuduğumda ağlamaklı oluyorum, 3 yaşında çocuk bundan ne anlar?

Ha ha! İşte burada efsa—nevi Araflı zekası devreye giriyor:P

Masalın Araflı Şehrazad versiyonunu tanıyamayacaksınız:) Son derece pedagojik ve günlük çalışmalarımıza uygun bir hale getirdim. Üstelik her gece değişik bir masal anlatabiliyorum:))

AŞ : Bir varmıııış bir yokmuuuuş. Evvel zaman içindeeee, kalbur saman içindeeee bir küçük kız varmış. Bu kız annanesiyle beraber yaşarmış. Bu kız, akşamları kibrit satarmış. (İlerde bu masaldan öğrenip kibritle oynamaya başlarsa tabii ki burada yazmayacağım:P Blogır anne kural 1: Sadece doğru yaptıklarını yaz.) Bir akşam kibrit satmak için dışarı çıkmış. Hava çok soğukmuş, çok üşümüş. Nasıl üşürüz Kerem?
K   : Dıdıdıdıdıdı
AŞ : Eveeet. Sonra bir kibrit yakmış.
K   : Takkkk. (C ve Ç’leri söyleyemiyor kendisi)
AŞ : Eveeet, Yakınca ne görmüş? (Bir süre beklenir, kendisinden tepki gelmezse) Bir sürü yiyecekler görmüüüüş. Neler görmüş?
K   : Köpte, Piyav, Et, Piyjola, Tukkata, Sekey, Muj, Havuc,  ……………..(Anladınız işte,
yemekleri sayıyoruz)
AŞ : A?? Kibrit bitmiş….Sonra bir kibrit daha çakmış… Çakkkkk Veeee, karşısında.. tümü ailesini görmüş… Kimleri Görmüş?
K   : Annesi, babası, annanesi, babanesi, dedesi, öbür dedesi,…….(Sayar da sayar)..

Mantık anlaşıldı sanırım. Aile, arkadaşlar, renkler, şekiller, oyuncaklar… bu böyler gidiyor.

AŞ: Aaaa? Kibritler bitmiş. Masal da bitmiş, uyku zamanı gelmiiiş.
K  : Sen buyda uyu, oyda otuuu, hayıy gitme, aytık git, yok gey, başka masay annat (bıdı bıdı da bıdı bıdı, yok, şikayet ettiğimden değil asla ve kat’a da:D)
AŞ : Zzzzzzzzz….(Hayır, horlamam ben:D)

E valla aklıma sağlık:)

Yorum Yok

Yorum Yaz