BEBEFİL’İN TRACY HOGG NOTLARI 2- Nedir bu EASY dedikleri?

Bu yazı ilk olarak http://www.prematureanneleri.com/bilgi/6-bebefil-in-tracy-hogg-notlari.html adresinde yayımlanmıştır.

Önce şunu hiç aklımızdan çıkarmamalıyız. Bebekler düzen sever. Neyin ne zaman geleceğini bilen, ağlamalarına çabuk ve doğru cevap alabilen bebekler daha rahat büyürler ve hayata karşı daha güvenli olurlar.

Bebekler doğmadan önce istedikleri zaman sürekli beslenebildikleri, istedikleri zaman uyuyabildikleri, gece gündüz ayrımı olmayan bir ortamda yaşarlar. Doğduklarında onları belli saatlerde yenen, belli saatlerde uyunan gece ve gündüz rutinleri farklı olan hayata alıştırmak bizim görevimizdir.

Bir uyarım olacak. Bu yöntemler bebeği saatli  beslemeyi (bunu yaparken bebeği ağlatma vs. Yok, sadece elimizden geldiği kadar bunu amaçlamayı)  ve uyutmayı savunan bir sisteme aittir. Yani “istediği zaman emsin, istediği gibi uyusun, bebeğimle zıtlaşmayayım, onu zorlamayayım” diye düşünen anneler için William Sears ya da Adem Güneş daha uygun şeyler önerecektir. Onlara saygım sonsuz, ancak bir önceki paragrafta belirttiğim nedenden dolayı  ben bebekleri bir düzen ve rutine göre büyütmeyi  doğru buluyorum.

Tracy Hogg, yöntemlerini anlatırken akronim kullanmayı seviyor. Bunlardan ilk bahsedeceğimiz :EASY rutini.
Bildiğiniz gibi İngilizce EASY, kolay demek. Hogg için ise bebeğin günlük düzenini oluşturan şu kelimelerin baş harflerinden oluşuyor:

E  (eating = beslenme)
A (activity = aktivite)
S (sleeping = uyku)
Y (your time = serbest zamanınız-yuppi!!!:D-)

Burada önemli olan nokta; yemek ile uyku arasına 5 dakika da olsa bir aktivite koymak. Altını değiştirmek, oyun oynamak, yani onu bir şekilde uyanık tutmak. Çünkü memede ya da biberonda uyuyan bebek zamanla başka türlü uyuyamamaya başlıyor. Meme ya da biberon sadece aç olduğunda beslenmek için varlar.

Çok önemli NOT: Bebeğiniz eve geldiğinde mutlaka beslenme saatlerini, beslenme miktarını(emziriyorsanız süresini ve hangi meme olduğunu),  çiş/kaka durumlarını mutlaka yazın. Doktorunuz söyler zaten ama söylemese de yazın. Çünkü ilk zamanlar cidden zor geçiyor ve bunları yazmazsanız mümkün değil hatırlayamazsınız.  Ayrıca ağladığında beslenme zamanına ve miktarına bakarak aç mı, uyku zamanı ve süresine bakarak uykusu mu var, anlaması daha kolay olur.

Bebeklerimiz eve geldiklerinde, muhtemelen bir düzenleri vardı zaten. Örneğin Kerem 3 saatte bir beslenmeye alışkın olarak eve geldi, bunu bana yoğun bakım hemşireleri söylemişti. Dolayısıyla beslenme kısmı tamam gibi. Yapmamız gereken, beslenme ve uyku arasına aktivite koymak.

Bir de bu aşamada bebeğimizi tanımaya çalışmalıyız. Acıkınca, uykusu olduğunda verdiği işaretleri okuyabilmek tabii ki işimizi kolaylaştıracaktır. Bunun için saatlere bağlı kalmak yerine ne dediğini anlamaya çalışmalıyız.

Bir örnek vereyim. Diyelim ki bebeğiniz 3 saatte bir besleniyor. O zaman rutin şuna benzer bir şey olacak:

07.00 : Yemek
07.45 : Aktivite
08.15 : Uyku
08.30 :Uyanana kadar serbest zamanJ
10.00 : Yemek
10.45 : Aktivite
11.15 : Uyku
11.30 :Uyanana kadar serbest zamanJ
13.00 : Yemek
13.45 : Aktivite
14.15 : Uyku
14.30 : Uyanana kadar serbest zamanJ
16.00 : Yemek
16.45 : Aktivite
17.15 : Kısa bir uyku(45 dk. Civarı)
18.00 : 1. Mama yüklemesi
19.00 : Gece uykusu
20.00 : 2. Mama yüklemesi
23.00 : Uyku öğünü

Mama yüklemeleri kısa aralıklarla az da olsa bebeğin beslenmesini sağlamak(hiç yapmadım), uyku öğünü ise bebek uyurken biberon ya da memeyi ağzına dayayıp uykuda yemesini sağlamak(yeni bıraktım.)
4 aylık olunca 4 saatte bir beslemeye geçmek öneriliyor, siz bebeğinizin durumuna göre karar verirsiniz. 4 aya doğru Kerem zaten öğün aralarını açmaya başlamıştı.

Bende durum neydi?

Kerem oldum olası gündüz uykularını çok sevmedi. Asla bu kadar uzun uykular yapmadı. Ama sıralamaya uymaya çalıştık. Gece uykusunun 23.00 – 07.00 arası kesintisiz ve beslenmeden olabileceği iddia ediliyorsa da ben 5 aylık olana kadar Kerem’i gece 1-2 kere beslemek durumundaydım., uyku öğününü de 10 ay civarı bıraktı(Daha doğrusu biberonu bıraktı, kaşıkla yiyercekmiş artık paşam:D)
NOT : Kitaba göre, bir yenidoğanın günde 1-5 saat ağlaması normalmiş. Yani ağladığında sakin olmaya çalışalım:)

Yorum Yok

Yorum Yaz