Ah dünya dünya, yalansın dünya..

Elinde çekiç olan kişi herşeyi çivi olarak görür.(Abraham Maslow.)

İşte bu yüzden korkarım iktidardan ve güçten…. Ben olamadım, sanırım olamam da, ama haksız güce karşı direnebilen, dik durabilen, “hooop bilader! elindeki çekiç olabilir ama ben çivi değilim, kafama vuramazsın öyle” diyebilen herkesi büyük bir saygı ve hayranlıkla izliyorum.

Bir kere dolmuşta önümde birine bıçak çekilmesi, bir kere de bıçaklı gasp kurbanı olma tecrübem var. O tecrübelerimden bilirim ki, can korkusu bambaşka bir şeydir. O an gurur da, ilke de bir kenara atılır, kendinizi “abijim, bokunu yiyim abijim, gözünün yağını içiyim abijim, vurma abijim” diye salya sümük ağlarken bulursunuz. Dik durmak işte o an dik durmaktır, bu da güçlü insanların harcıdır, öyle yerinden üfürmeye benzemez.

Bu nedenle; motivasyonları ne olursa olsun,kimler tarafından -kullanılmışlarsa eğer- kullanılmış olsunlar, Gazze yolunda kendilerine gösterilen orantısız güc karşısında metanetlerini yitirmeyen ve döndüklerinde dik ve moralli olabilen herkese hayranlık duyuyorum. Çünkü bunun nasıl büyük bir şey olduğunu biliyorum, bizatihi yüzde biri ile karşılaştığımda ne hale geldiğimi de -ne yazık ki- çok iyi hatırlıyorum.

HAMİŞ :İş bu yazı sadece ve sadece kişilerin metanetlerine duyulan hayranlığı ifade etmektedir. Bunun ötesinde bir siyasi görüş bildirmemektedir. Henüz neyin ne olduğunu anlayabilmiş değilim çünkü.
HAMİŞ 2 : Konuyu biraz daha çalışayım, fikir de beyan edeceğim. Ama şimdilik sağ salim dönenler için sevinmekle yetiniyorum..

Yorum Yok

Yorum Yaz