Annelik Provası…

Kardeşlik çok ilginç bir şeydir, eğer yaş farkı azsa doğuştan bir arkadaşın vardır(bu nasıl bir duygudur bilmiyorum, yakın çevremde de olmadı malesef) ama yaş farkın çoksa, yani onun doğumunu, annenin hamileliğini hatırlıyorsan, o zaman daha da ilginçtir. Çünkü kıskanmayasın diye, onun doğumuyla birlikte, yeni gelen bebek sana hediye getirir(itiraf ediyorum : inanmıştım:D), onun bakımına dahil edilirsin, ona bir nevi “annelik” edersin. Eğer birazcık da aklin varsa onunla ilişkinde yaptığın hataları tekrarlamazsın ve daha iyi bir anne olma yolunda bir adım önde olabilirsin..

“Annemin yaptığı xxx hatayı ben anne olursam yapmayacağım” cümlesini hayatında en az bir kere kurmamış cins-i latif kızkardeşim varsa kendisiyle ve validesi hanımefendi ile tanışmak isterim. Bu cümleyi kuran hemşiremizin anneliği iki yoldan birini izler. Ya tıpkısının aynısı annesi olur(bunu eşelemeye değer görmüyorum), ya da annesinin tam tersi olmaya kasarken cılkını çıkarır, bu sefer kendisi için “onun yaptıklarını yapmayacağım” cümlesi kurulur…

Şimdi geliyoruz, kardeşliğin bu konu ile ilgisine… Eğer anneniz ile ilgili bu cümleyi ilk kuruşunuzdan sonra abla olduysanız tam da anne gibi davranırsınız malesef. Örneğin Allah’ın şakacı bir gününün mahsülü olarak bendeniz herşeyini paylaşmayı seven bir annenin ultra ketum bir kızıyım. Çocukluğunu kısa bir diyalogla özetle deseler şu cuk oturur:

–Aaaa sen niye evdesin, dışarı çıksana. Bak Ayşe ve Fatma orada oturuyorlar.
–Yok anniş, çıkmayacağım, kitap okumak istiyorum..
–Neyin var senin? Canın mı sıkkın? Kavga mı ettiniz? Birinden hoşlandın da o sana yüz vermiyor mu? Yağmur mu yağdı? Deprem mi oldu? Köpek mi ısırdı? Eşek mi tepti? Nooolduu anlat, annelere anlatılır. Yok kesin bir şey oldu anlatsana bana. Anlatmadan şuradan şuraya adım atmam. Allahım kızım benden birşeyler saklıyor. Yok yok kesin çok kötü bir şey var ama ben bulamıyorum.(Daha gider de bende yazmaya mecal kalmadı:D)
–Öff tamam çıkıyorum anneee…

İşte böyle büyüyen biri abla olursa der ki “ben kardeşimi hiç sıkboğaz etmeyeceğim, isterse anlatır.” Bu nedenledir ki,”Neyin var? Yok bir şey iyiyim” konıuşması daha fazla uzamaz. “Konuşmak istersen ben dinlerim” cümlesi ile yetinilir, sonra da sorununu seninle değil annesi ile paylaşan, seninle bir kere bile oturup dertleşmemiş bir ademoğlu olarak yetişkinler dünyasına katılır..

DERS 1: Ortasını bulmak gerek. “Bana herşeyini anlatmak zorunda değilsin, ama bilmeyi istiyorum ve ilgileniyorum” mesajını vermek gerek…

Zira bu sefer Allah’ın ciddi bir günüdür ve “böyle anneye böyle evlat olmalı” diye düşünerek, üstteki konuşmayı günde 32879 kere zevk ile yapacak bir insanevladı sözkonusudur bu sefer.. Eh, ketum ve meraksız ablaya ne anlatılsın ki..:)

DERS 2: Herkes aynı değildir, onun nasıl biri olduğunu anlayıp ona göre davranmak gerekir.

Yetişkin olup ta “ulan bizim bir ilişkimiz yok” dank diye kafana vurduğu vakit de bu sefer ara ki bulasın..Deli gibi çalışan kariyer annelerinin emekli olunca yetişkin çocuklarını birden sıkmaya başlamaları gibi, yersiz bir çabaya girişmenin bir anlamı yoktur. iki tarafa da sıkıntı vermekten başka hiiçç bir işe yaramaz.

DERS 3: Temel yoksa bina kurmaya çalışmak anlamsız, bırakmasanız da o dağınık kalacak:))

Eh, ilkinmde diğer uca savrulduk, ikinci şansımız olursa ortasını bulacağız inşallah:)))

NOT 1: Evet, bir biraderim var benden küçük, epeydir gurbet ellerde. Yok, özlemedim de, yani….:)
NOT 2: Annemi eleştirmiş gibi oldum ama yanlış bir imaj oluşmasın, şahane bir annem var benim. Sorun sende değil bende annecimmmmm:)))

Yorum Yok

  • Reply MUTLUKEDİLER 2 Mayıs 2010 at 7:53 pm

    "Ben çocuklarımı pek sıkboğaz etmeyeceğim, isterse anlatır. anlattıklarında kendilerini can kulağıyla dinleyen ve yorum da yapacak bir anneleri olduğunu bilirler" şeklinde düşünen bir annenin düştüğü durum da pek farklı değil hani….taciz derecesinde peşlerinde olanla -aman sıçratmayım diye düşündüklerinden de olabilir. bilemeyeceğim!- daha fazla şey paylaştıkları kesin..

  • Reply DanceOfEternity 23 Nisan 2010 at 11:51 am

    :-)
    thumbs up.

  • Yorum Yaz