Otizm terapi metodları ile ilgili önemli not

Bana pek çok soru geliyor, “X terapisi hakkında ne düşünüyorsunuz, Y terapisi iyi dediler ama…” şeklinde. Bu tip sorularla ilgili birkaç satır sözüm olacak.

  1. Otizm ile ilgili yaşanmışlıklarım ve gözlemlerim beni bu konuda biraz ilerde yapsa da, ben en nihayetinde hiç bir uzmanlığı olmayan bir anneyim. Kişisel tecrübelerim de oldukça sınırlı. Yani, iyi niyetli olmamı saymazsak, herhangi bir terapi metodunu öner(me)mek için oldukça yanlış bir kişiyim.
  2. Her çocuk farklı. Her çocuğun ihtiyaçları, her çocuğa iyi/kötü gelen yaklaşımlar farklı. Bu dünya ile ilk tanıştığımda, cahil cesaretimin verdiği cüretle, Kerem’e iyi gelen şeyleri iştahla paylaşıyordum. Neyse ki hatamdan çabuk döndüm:) Ben sadece “biz bu sorun için şöyle bir metod kullanmıştık, ben hakkında bunu duydum, bir terapistinize sorun” diyebilirim.
  3. Terapi tipleri hakkında araştırma yaparken, bu konuda kallavi bir yazı çevirmeye başlamıştım ki, şu yazıda zaten derli toplu bir bilgi verilmiş olduğunu gördüm, siz de bir inceleyin derim.
  4. Bence doğru olan, ilk etapta özel eğitim, ama farklı metodların da araştırılması. Link verdiğim yazıda göreceksiniz, bir çok metod için -henüz- yeterli bilimsel araştırma yok. Ama bir çoğu için çok olumlu örnekler duydum, eminim uzmanlar benden çok daha fazlasını biliyorlardır.
  5. Ama çok da dağılmayın. Özel eğitimciniz, eğer doğru kişi ile çalışma şansına sahipseniz, sizi yönlendirecektir zaten.

Yararı oldu umarım.

 

Yorum Yok

Yorum Yaz