Pembe taksi nedir, taksi neden pembeye boyanır?

Bu aralar bir “pembe taksi” muhabbetidir gidiyor. Nedir bu pembe taksi?

Kendileri, bir kaç gün önce pek akıllı, işgüzar (ne çoksunuz arkadaşım ya, giderek de çoğalıyorsunuz) bir yetkilimiz tarafından Sivas’ta başlatılan uygulama. Bildiğin şeker pembesi bir taksi. Bir kadın şoför tarafından kullanılıyor, sadece kadın müşteriler biniyor. Böylece kadınlar güvenli bir şekilde yolculuk edebileceklermiş. Yalnız bu taksiler akşam 20.00’ye kadar çalışacakmış. Efenim? Güvenlik sıkıntısı zaten gece mi oluyormuş? Gece sokakta eksik etek milletinin ne işi var Alla’sen? Peki normal sarı taksiye binen kadınlar herhangi bir sıkıntı yaşarlarsa onlara “e, sen de pembiş’e bineydin ablacım” denecek mi? Yok canıııım, siz hep böyle kötü taraftan bakıyorsunuz zaten, size de bi’ yaranılmıyor, pis anarşikler…

Farkındaysanız; işin ayrımcılık, kadınları bir yerlere kapatma, cinsiyetleri birbirinden izole etme taraflarına hiç girmedim. Bizim koşullarımızda fazla lüks çünkü. Biz bi’ sağ kalalım da, gerisi Allah Kerim…

Bu pembe taksi olayı nedir biliyor musunuz?

İki kardeş kavga eder. Anne büyük olana “kızım, sen haklısın ama kardeşini idare et. O şimdi anlamaz, olay çıkarır. Ne olur, nazım sana geçiyor güzel kızım. Sen büyüksün, üzme beni” diyerek  kavga ettiğinde herkesi yıldıracak kadar çirkef olmadığı için, konuşulabilir, makul bir insan olduğu için onu bir güzel cezalandırır.

Ya da, şirketlerde performans primleri verilir, malum. Elde 1 birim, hakkeden 2 kişi varsa, o primi “aman, şimdi olay çıkarır, itiraz eder, durumu büyütür” diye korkulan kişi alır.

Aynen budur işte. “Ben erkek vatandaşlarımın asgari medeniyet ölçülerinde davranmasını sağlayamıyorum, kadın vatandaşım ne olur idare et, sen pembe taksiyle gidiver gideceğin yere” dir. Hani böyle tatlılıkla söylense, bir derece. O bile yok.

La bu kadınlar size n’etti?

Yorum Yok

Yorum Yaz