2 Nisan 2016 Ortak Yayın Yazısı – Otizm Eylem Planı Uygulansın!

#otizmeylemplaniuygulansin
#2NisanOtizmOrtakYayin
#dogarkenesitdogdukbuyurkendeesitolmakhakkimiz
@ODFED

Nisan_Otizm_Farkindalik_Ayi_ODFED

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. Nisan ayının tamamı ise, Dünya Otizm Farkındalık Ayı. Bu nedenle Nisan ayı boyunca farkındalık oluşturan mesajlar verilecek. Otizm Dernekleri Federasyonu olarak amacımız; yaşayan tüm otizmli bireyler ve ailelerinin doğumdan ölüme kadarki yaşam süreçlerinin düzenlenmesine dikkat çekmektir.
Dünyada ve ülkemizde otizmli bireylere toplumda rastlanma sıklığı giderek artmaktadır. 2014 CDC raporunda Otizme rastlanma oranı 68 doğumda 1 çocuk olarak açıklanmıştır.

Nisan_Otizm_Farkindalik_Ayi_ODFED_5izmX otizm dernekleri federasyonu,
Federasyonumuz Otizm Eylem Planı’nın hayata geçmesi için yaklaşık 3 yıldır ülke genelinde kamuoyu oluşturmak, hazırlık yapmak ve katkı koymak adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde hazırlanarak Milli Eğitim, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor Bakanlıkları ile YÖK işbirliğinde yürütülmesi öngörülen plan 68 maddeden oluşuyor. Planda farkındalık, erken tanı, erken müdahale ve izleme, ailelerin bilinçlendirilmesi, özel eğitim ve sınavlara ilişkin düzenlemeler, istihdamın sağlanması, toplumsal yaşama katılım gibi konular ele alınıyor.

otizm_eylem_planı_1
Ülkemizde yaşayan 1 milyonun üzerindeki otizmli ve aile fertlerini de saydığımızda otizmden etkilenen yaklaşık 4.500.000 bireyin yaşamını kolaylaştıracak Otizm Eylem Planı uygulanması büyük önem arz etmektedir.
Otizm Eylem Planı’ndaki ihtiyaçların karşılanması halinde inanıyoruz ki otizmli bireyler, ailelerine bağımlı ve bakıma muhtaç fertler olmaktan çıkıp sosyal hayata adapte olabilecekler, çalışma hayatından uzaklaşmak durumunda kalan ebeveynleri de ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunabileceklerdir. Bu nedenle Otizm Eylem Planı’nın daha fazla rötara uğramadan hayata geçmesi gerekmektedir.
#otizmeylemplaniuygulansin ki Otizm ailelerinin kanayan yarası artık devasını bulsun!

Nisan_Otizm_Farkindalik_Ayi_ODFED_5

OTİZM DERNEKLERİ FEDERASYONU
#otizmeylemplaniuygulansin
E-posta: otizmderneklerifederasyonu@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/groups/otizmderneklerifederasyonu
Twitter: @ODFED
www.odfed.org

5 Yorum

 • Reply Zülal Garipkuş 20 Nisan 2016 at 8:14 am

  Merhaba, bende damdan düştüm. Benim ki biraz sert oldu :) Derya Hanımla arkadaşız Otizm Eylem Planı Uygulansın! yazınızı paylaştığını gördüm. Bir iki gün içinde bende paylaşmak istiyorum…

  • Reply Araflı Şehrazad 20 Nisan 2016 at 11:31 am

   Çok seviniriz. Sonrasında ODFED’e bildirirseniz onların da haberi olmuş olur. Münkün olduğunca çok kişiye ulaşmak istediklerinden, çok da memnun olurlar.
   Sevgiler.

 • Reply derya soygül 14 Nisan 2016 at 1:15 pm

  Mesajini yeni gördüm özür dilerim. Tabii yayinlarim. Elimden gelen neyse destek olurum. Sevgiler canim.

 • Reply derya soygül 2 Nisan 2016 at 6:16 pm

  Çok güzel bir uygulama. Otizmli çocuklar dislanacagina ailelere destek olunarak toplumdaki hayati tüm engelli insanlar icin düzenlemek gerekir. Ben de bu yaziyi veya diger etkinlikleri paylasmak isterim keske daha önce haberim olsaydi. Bana bu konuda bilgi verir misin canim?

  • Reply Araflı Şehrazad 4 Nisan 2016 at 5:17 am

   Merhaba Derya’cım,
   Otizm Eylem Planı 3 yıl önce hazırlanmıştı ama maalesef sadece hazırlandı, uygulamaya geçemedi. İlgili dernekler ve kişiler 3 yıldır deli gibi uğraşıyorlar ama bir sonuç alınamadı ne yazık ki.
   Bu yazıyı blogunda yayımlayabilirsin, bir çok blog ve sitede Otizm Farkındalık günü/ayı kapsamında eş zamanlı olarak yayımlanan ortak bir yazı bu.
   Bundan sonraki bu tarz etkinlikleri bana geldiğinde seninle de paylaşırım, duyarlılığın için çok teşekkür ederiz.
   Sevgilerimle.

  Yorum Yaz