Kabus ve ilerleme…

Bildiğiniz gibi adıyla seslenince tepki vermemesi, çocuğumuzun otizm spektrumu içinde olma belirtileri arasındadır.

Bizim durumumuzda bu çok yoğundu. Kerem asla ismine tepki vermediği gibi “tamam artık atlattınız” sözünü duyduktan çok sonra bile bu refleksi edinemedi. Yani, adıyla seslenince bakması için birkaç kere seslenmemiz gerekiyor(du). Ayrıca adımızı duyunca gayri ihtiyari etrafımıza bakarız ya, o yok(tu) işte bizim mahdumda. Ya da bana karşı yoktu, bilemiyorum.

İki gün once, her annenin kabusunda bile görmek istemeyeceği bir olay yaşadım sevgili okuyan. Kerem’i kaybettim!

Birlikte parka gitmiştik. Bizimki susadı, ben de su almak için 10 adım ilerideki kafeteryaya gittim (yaşadığımız yerde herkes birbirini tanır, güvenlikle ilgili bir endişem olmuyor) Kerem’e de “ben şuraya gidiyorum, sana su getireceğim” dedim. Döndüğümde Kerem yoktu! Tüm parkı aradım, etrafını aradım, oradaki annelere ve bakıcılara sordum yok yok yok!

Ne kadar normal bilmiyorum ama ilk duygum öfke oldu. O an görseydim çok pis bağıracak, azarlayacak gibi hissettim. Sonra deli gibi bir korku bastı, zaten anksiyeteden muzdaribim, iyice kendimi kaybedeyazdım.

Parkın ilerisindeki marketin arkasında bir gölge gördüm. Gittim bir baktım ki, bizimki orada oynuyor! Marketin çok yakınından geçmiştim ama malum, bizimki adına tepki vermede çok iyi değil, oyuna dalmış herhalde.

O an ağlamaya başladım. “Seni aradım durdum ne kadar korktum neden çağırınca cevap vermiyorsun bir su almaya gitmiştim ne ara buralara geldin…” Makineli tüfek vardır, bildiniz mi?

O da ağlamaya başladı “ağlama anne ben çok üzüldüm sen ağladın diye bir daha yapmiycam bir daha cevap vercem bir daha habersiz gitmiycem ağlama anne ” Makineli tüfekler birken iki oldu, hey yarabbim:)

Herkes yanımıza geldi, “Su için” ler, “ağlama kızım, burada bir şey olmaz” lar…

Neticede, iki gündür her “Kereeeem” deyişimde son ses açık “burdayıııııııım” ı duyuyorum.

Ben “her şerde bir hayır vardır” gördüm:)

 

 

2 Yorum

  • Reply Çocuğumun Adına Tepki Vermesini Nasıl Sağlarım? – Araflı Şehrazad 27 Ocak 2017 at 9:07 am

    […] çok talihsiz bir olayın sonucu olarak adına tepki verme gerçekleşti. Ama tabii ki herkesin, böyle bir olayın başına […]

  • Reply Derya 21 Nisan 2016 at 4:21 pm

    Çok sevindim canim iyi sonuçlanmasina. Senin yazilarini yari agkayarak yari gülwrek okuyorum :)

  • Yorum Yaz