Özel gereksinimli çocuğunu evde eğiten ebeveyn, sen başarısız değilsin! (ÇEVİRİ)

Farklı gelişen çocuğu olup, onunla günlük hayatlarını anlatan ve farkındalık yaratmaya çalışan yabancı blogger’ları takip etmeyi seviyorum. (Türkiye’de böyle “blogger anne” ler keşfedemedim henüz ama çok isterim. Varsa bildiğiniz, paylaşır mısınız benimle?)

Onlardan biri de Jenny Herman’ın blogu.

Size bir sır vereyim mi? Ben özel biri değilim. Bir kahraman değilim. Sizin gibi biriyim.
Neden buradayım? Size de yardımcı olması umuduyla bana yardımcı olan şeyleri paylaşmak için.

…diye anlatıyor kendini Jenny. Oğlunu evde eğiten bir otizmli annesi olarak yazdıklarından çok etkilendim ve kendisinden yazılarını Türkçe’ye çevirmek için izin istedim. O kadar nazik bir cevapla izin verdi ki, hala düşündükçe içime garip bir mutluluk doluyor. Thank you very much again, Jenny!

Ülkemizde devlet desteğinin yetersizliği, özel eğitim ücretlerini karşılamanın çok zor olması ve okullarda yaşanan ayrımcılık sorunu nedeniyle ev okulu da bir alternatif olarak düşünülebilir ve bu yazı birilerine ışık olabilir düşüncesindeyim.

Bu yazı ayrıca çocuğumuzun ilerleyişiyle ilgili olası körlüklerimizi de yüzümüze nazikçe – ah o nezaket, bak yine hatırladım:) – vuruyor. Çocuklarımızdan beklentilerimizi gözden geçirmemiz konusunda bize yardımcı oluyor.
Neyse, geçelim yazıya, iyi okumalar:)

***

SEVGİLİ ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUĞUNU EVDE EĞİTEN EBEVEYN,

Çocuğunu evde eğitmenin korkutucu göründüğünün farkındayım, özellikle de çocuğunda sosyal gelişim geriliği varsa. Onu sosyal bir ortamdan çekip evde tutmanın son derece yanlış ve saçma olduğunu hissediyorsun. Hatta başkalarından da bunu duymuş olabilirsin.

Bunun böyle olmadığını iyi biliyorum. Oğlumun gelişimini gördüm. Sizin çocuğunuzun da gelişim gösterebileceğini biliyorum.

Günlerinizin düzenli bir sınıfta olabileceği kadar dolu dolu geçmediğini hissediyorsun. Çocuğunun başarısını baltaladığını düşünüyorsun. Onu tekrar okula göndersen daha mı iyi olur acaba?

Gününü inceleyelim. Bugün sen, çocuğunun hayal kırıklığına ragmen çalışabilmesine yardım ettin. Öfke krizi geçirmek yerine bir konuda senden yardım istedi. BAŞARDIN!

Geçen ay çocuğuna boyama için kırmızı bir boya kullandıramıyordun. Mavi, mavi, sadece mavi. Bugün mavi ve kırmızıyı huzursuz olmadan boyamasında kullandı. BAŞARDIN!

Arkadaşın bir şey bırakmak için sana uğradı ve çocuğun “merhaba” demek için yeterli bir süre boyunca sabit durabildi. Ve hatta gülümsedi. Geçtiğimiz yıl arkadaşının odada olduğunun farkına bile varmazdı. BAŞARDIN!

Daha sonra oğluna resimli bir kitap okudun. Kitabin sonuna kadar yanında kaldı, fark ettin mi? Kaşlarının şekline bakarak resimdeki kızın üzgün olduğunu söyledi sana. Bir yüz ifadesini anladı. Bir hikayeyi sonuna kadar dinledi. BAŞARDIN!

Öğlen yemeğinde oğluna, alerjisi nedeniyle sağlıklı yiyecekler hazırlarken matematiğe giriş olsun diye ona yarım sandviç ve bütün sandviçi gösterdin. Masayı terk etti, etrafı dolaştı ve acıkınca geri geldi. Bu arada dans etti ve şarkı söyledi. Ama geri geldi. BAŞARDIN!

Dinlenme arasında oğlun 10 dakika boyunca odasında kaldı. Tabii ki umut ettiğin bir saatten çok kısa ama birkaç hafta önceki 5 dakikadan uzun. BAŞARDIN!

Çamaşırları yıkarken oğlun çamaşır sepetini koridorda sürükleyerek sana yardım etti. Makinenin motoru çalışırken kendisini sakinleştirmesini gerektirecek bazı duyusal uyaranlar ortaya çıktı. Oğlun sana yardım ettiği için kendini büyümüş hissetti. Renklileri ve beyazları sepetlere basket atarak ayırdı. Böylece bazı yaşamsal becerileri edinirken aynı zamanda uğraşı terapisi de almış oldu. BAŞARDIN!

Oyuncak arabalarla oynadınız. Dikkatini çekmemiş gibi görünmesine ragmen dizdiğin arabaları saymaya devam etti. “Burada 11 araba var. Birini alırsam kaç tane kalır?” Cevap vermedi, sen de devam ettin. “10 tane kaldı. 11 eksi 1 on eder.” Oğlunla araba oynamaya devam ettiniz, basit matematik işlemlerini ataya sıkıştırdın. Bir gün cevabı kendisi verecek, sen yolu hazırladın. BAŞARDIN!

Dışarıda gezinirken hayvanları bulma ve sayma oyunu (“scavenger hunt”, belli bir objeyi bulma ve sayma üzerine bir oyunmuş.- Ç.N.) oynadık. Kuşları ve sincapları bulması gerekiyordu. Çitin yanında bekleyen bir köpek bulunca sana haber verdi. Bir fen dersi yapmış oldunuz. BAŞARDIN!

Yatmadan once oğluna banyo yaptırttın. Aylardır saçının yıkanmasına izin vermesi için onu ikna etmeye çalışıyordun. Bugün itiraz etmedi, ağlamadı. Saçını yıkadın. BAŞARDIN!

Gördüğün gibi özel-gereksinimli-çocuğunu-evde-eğiten-ebeveyn, öğrenme olayı sınıfta oturmaktan çok daha fazlası. Çocuğunun yaşamsal beceriler edinmesi gerekiyor. Kendine bakabilme ve çevresi ile pozitif iletişim kurabilme yeteneklerini kazanması gerekiyor. Kendine güvenebilmesi 6 yaşında okuyabilmesinden çok daha önemli. Ona sosyal ve yaşamsal beceriler edinebileceği güvenli bir ortam sağlamak iki rakamı toplayabilmesinden çok daha önemli. Ona öğrenme sevgisi aşılamak ve nasıl öğrenebildiğini keşfetmek belli bir yaşta yazmayı öğrenebilmesinden çok daha önemli.

Ve yaşı ilerledikçe okuma ve matematik üzerine yoğunlaşabilirsin, bunda bir sorun yok. Bilgiye ulaşmayı ve ihtiyaç duyduğunda yardım almayı öğretmek, insanlarla iletişim kurabilmesi için ona stratejiler vermek, kendine bakmayı öğrenmesine yardımcı olmak… Bunların hepsi çocuğunuz için paha biçilmez.

Sen başarısız değilsin. Çok şey başarıyorsun. Bunu sakın unutma.

5 Yorum

 • Reply Özel Gereksinimli Çocuk Ailesine Yardım Edebileceğiniz 30 Yol – Araflı Şehrazad 3 Ocak 2017 at 12:04 pm

  […] önce bu yazısını çevirmiş olduğum Jenny Herman’ın başka bir yazısının çevirisini sunmak istiyorum […]

 • Reply Özel Gereksinimli Çocuk Aileleri Size Bunları Söylemez (Çeviri) – Araflı Şehrazad 26 Ekim 2016 at 8:19 am

  […] önce bu yazısını çevirmiş olduğum sevgili Jenny Herman’ın en popüler yazılarından birinin […]

 • Reply Deryaninsporgunlugu 26 Mayıs 2016 at 5:57 pm

  Insanlarin yasadiklarini paylasip baskalarina yol göstermesini veya yardimci olmasini seviyorum. Yasanilan tecrübeler birçok insana faydali oluyor.

 • Reply Ayşegül 26 Mayıs 2016 at 6:21 am

  çeviri için çok teşekkürler selin Hanım

  • Reply Araflı Şehrazad 26 Mayıs 2016 at 12:09 pm

   Ben teşekkür ederim, umarım faydası olmuştur.

  Yorum Yaz